02 80 50 380 info@ospo-slb.si

 

V mesecu oktobru smo izvedli akcijo zbiranja hrane za zapuščene živali.

Zbrano hrano smo podarili gospe, ki skrbi za prostoživeče muce na različnih lokacijah občine Sl. Bistrica in Zavetišču za živali Maribor.

 

KAJ STORITI, ČE NAJDEMO ZAPUŠČENO ŽIVAL?

Učencem 1. razredov sem predstavila delo prostovoljcev društev za zaščito živali in zavetišč. Pogovorili smo se o tem, kako ravnajo v primeru izgubljene ali najdene živali, in na kakšen način moramo ukrepati, če vidimo nepravilno ravnanje z živalmi.

Otroci so v pogovoru zelo aktivno sodelovali, predstavili veliko svojih zgodb o živalih. Prinesli so tudi fotografije in predstavili svoje hišne ljubljenčke.

Odnos med otrokom in ljubljenčkom je nekaj posebnega in prijetnega ter prinaša vrsto prednosti za otrokov razvoj. Študije so pokazale, da so otroci s hišnimi ljubljenčki bolj samozavestni, da imajo bolje razvite socialne veščine in podobno. Učijo se skrbeti za drugega, kažejo večjo empatijo in so bolj skrbni.

Možnost odraščanja z živalmi pomeni veliko prednost pri osebnem razvoju, našem pogledu na živali in pri naši vzgoji kasnejših rodov.

Imeti žival je lahko čudovita družinska izkušnja. Otroci se učijo medsebojne komunikacije in prevzemajo odgovornost za zdravje in dobro počutje živali. Vendar pa starši ob vseh prednostih, ki jih žival pomeni za otroka, ne smejo pozabiti, da morajo otroke naučiti, kako se morajo vesti do živali, saj bodo samo tako ustvarili varen in prijeten odnos.

 

NA KAKŠEN NAČIN LAHKO POMAGAM ZAPUŠČENIM ŽIVALIM?

Vsak od nas lahko pomaga kateri od organizacij, ki deluje na področju zaščite živali.

 

FINANČNA POMOČ

Zmotno je prepričanje, da je skromen prispevek, nič vreden prispevek! Zavetiščem in društvom lahko po svojih zmožnostih namenite finančni prispevek tudi neposredno na njihov račun, društva pa imajo urejeno tudi sms doniranje.

 

ČAS in SPREHAJANJE

Svoj čas lahko koristno porabite tudi tako, da obiščete zavetišče in dan polepšate sebi in brezdomnim psom, na katerega od naslednjih načinov: sprehajanje, krtačenje, negovanje, božanje. Ob obisku socialnih omrežij lahko seveda delite oglase za pse, ki iščejo dom. Vaša objava lahko namreč doseže prav vašega prijatelja ali znanca, ki lahko postane potencialni odgovorni posvojitelj te živali.

 

DAROVANJE HRANE

Darovanje hrane je najpogostejša oblika pomoči zavetiščem in društvom. Hrano lahko prinesete tudi osebno v zavetišče ali na sedež društva.

 

NAMENITEV DELA DOHODNINE

Društvom lahko finančno pomagate tudi tako, da jim z izpolnitvijo enostavnega obrazca namenite del dohodnine (0,5 %).
 

DAROVANJE RAZNIH PRIPOMOČKOV

Večina zavetišč in društev z odprtimi rokami sprejema tudi rabljene pripomočke, ki so nepogrešljivi pri vsakdanjem delu z brezdomnimi psi in mačkami. To so razni povodci, ovratnice, posode za vodo in hrano, krtače, pripomočki za nego ter igrače, ki jih ne potrebujete več.

 

DAROVANJE ODEJ IN RJUH

V jesenskem in zimskem času bodo zavetiščem zelo prav prišle tudi podarjene odeje, rjuhe in brisače, ki jih ne potrebujete več. Poraba brisač in rjuh je tudi sicer v zavetiščih čez celo leto zelo velika, a pozimi, ko mraz pokaže svoje zobe, je potreba po tovrstnih pripomočkih še posebej velika.

 

POSVOJITEV NA DALJAVO (BOTRSTVO)

Nekaj slovenskih zavetišč je za tiste, ki psu ne morejo ponuditi strehe nad glavo, pripravilo prav posebno obliko posvojitve – posvojitev na daljavo. Namenjena je predvsem psom, ki so v zavetišču že več kot 30 dni. Ta način pomoči omogočajo predvsem zavetišča, ki ne izvajajo evtanazij zdravih psov po mesecu dni (kot dopušča zakon). Posvojitev na daljavo pomeni, da si v zavetišču izberete psa (najbolje katerega od tistih, ki v zavetišču na nov dom čakajo že preveč časa), za katerega na daljavo skrbite ves čas njegovega bivanja v zavetišču. Dogovorjeni znesek finančne oskrbe mesečno omogoča psu dodatne priboljške, bolj kvalitetno hrano, kritje določenih dodatnih veterinarskih storitev… Vi lahko psa obiskujete v zavetišču, ga sprehajate in ga negujete (ko imate seveda za to čas). O svojem “posvojencu” imate pravico dobivati informacije po telefonu.

 

OSTALE OBLIKE POMOČI

Pomagate lahko tudi tako, da sledite objavljenim oglasom o psih in mucah, ki v zavetiščih iščejo nove domove in te oglase delite s prijatelji, znanci in na socialnih omrežjih. Zagotovo veliko vaših prijateljev sploh ne ve, koliko brezdomnih psov in muc čaka na nove lastnike prav v zavetiščih in društvih za zaščito živali.

 

https://www.posvojipsa.si/

 

https://www.posvojimacko.si/

Ne glede na to, za kakšno obliko pomoči se boste odločili pa se spomnite, kako zelo boste s tem pomagali nemočnim čudovitim tačkam, ki si težkega življenja brez lastnega doma nikakor ne zaslužijo in si same ne morejo pomagati.

 

Misli o živalih:

Živali so čudoviti prijatelji – nič ne sprašujejo, nič ne kritizirajo.

Ko pogledam žival v oči, ne vidim živali. Vidim živo bitje. Vidim prijatelja.

Tisti, ki je krut do živali, postane tak tudi do ljudi. Srce človeka lahko sodimo po tem, kako ravna z živimi bitji.

Živali govorijo, toda samo s tistimi, ki jih znajo poslušati.

Živali nas lahko navdihnejo, da smo manj zaposleni, bolj prisotni, manj zaskrbljeni, bolj veseli in strastni do življenja. Nikoli nas ne bodo sodile za stvari, ki smo jih ali jih nismo naredili.        

O veličini naroda in o njegovi moralni razvitosti lahko sodimo po tem, kakšen je njegov odnos do živali.  

 

Rahela Loncević

Dostopnost